Reflexná masáž alebo reflexológia chodidiel

Reflexológia bola preukázaná ako veľmi účinná terapia, ktorá dokáže liečiť mnohé zdravotné problémy, zmierniť bolesti a stres.

Tlakom sa pôsobí na presne určené reflexné body chodidla, ktoré sú naviazané na jednotlivé časti ľudského tela, a tak pomocou ich stimulácie dokáže cielene pôsobiť na celý organizmus.

 

Reflexológia je vhodná pri:

      • migrénach (bolestiach hlavy) – hlavnými príčinami migrény býva zablokovaná krčná chrbtica, disfunkcie žlčníka alebo pečene
      • bolestiach chrbta a platničiek – problémy s platničkami väčšinou súvisia s oslabením obličiek
      • bolestiach kĺbov – hlavnou príčinou bolestí kĺbov býva oslabenie obličiek, hromadenie odpadových látok v tele, nadváha a zlé stravovacie návyky
      • pri neurocirkulačnej slabosti a pri vazoneurózach /nedokrvenie/ a mravenčení.
      • zlepšuje funkcie vnútorných orgánov, hormonálne funkcie, funkcie nervových buniek
      • Je vhodná pri ochoreniach srdca, dýchacieho aparátu, žalúdka, tenkého a hrubého čreva, taktiež pri gynekologických, neurologických, cievnych a reumatických ochoreniach
      • skolióze – okrem reflexnej masáže je vhodné cvičenie na uvoľnenie, pretiahnutie a posilnenie svalstva
      • alergiách – príčina alergií väčšinou spočíva v orgánovom trojuholníku obličky – pľúca – slezina. Okrem reflexológie je doporučovaná aj úprava stravy, vylúčenie sladkostí, mliečnych výrobkov a vyprážaných jedál. Liečba alergií býva väčšinou dlhodobá.
      • detoxikácii tela
      • pri pooperačných a poúrazových stavoch, ale aj ako prevencia

Okrem lokálnych pocitov môže u pacienta vyvolať i vzdialené pocity a reakcie, napríklad búšenie srdca, krátky dych, bolesť brucha, potenie sa a pocit náhlej únavy. Z tohto dôvodu je vhodnejšie jej naordinovanie lekárom.

Kedy vylúčiť túto masáž?

Kontraindikáciou reflexných masáží sú stavy, ktoré vyžadujú absolútny pokoj, horúčkovité a infekčné choroby, akútne zápaly a plesňové onemocnenie kože.

To znamená, že reflexná masáž nôh sa neodporúča, ak máte na nohách otvorené rany, vyrážky, pleseň alebo iné príznaky infekcie či zápalu.

Nie je vhodná pri cukrovke, kŕčových žilách ani počas tehotenstva, pri horúčkových, zápalových a infekčných ochoreniach, rovnako ani pri diagnostikovaní nádorových ochorení.

Povzbudením činnosti niektorých orgánov môže prísť k subjektívne nepríjemným reakciám, ktoré však odznejú (nevoľnosť, bolestivosť v chorom orgáne a podobne). Súčasná kombinácia reflexnej masáže s masážou klasickou je nevhodná. 

Uvoľnenie krčnej chrbtice pomocou reflexnej masáže

Reflexná masáž navodí uvoľnenie krčnej chrbtice. Pomáha zlepšiť zrak a  látkovú výmenu, lepšie začne pracovať mozog, upravuje sa činnosť srdca.

Prečo je dôležité pravidelne chodiť na reflexnú masáž?

Pravidelná reflexná masáž nám pomáha zlepšovať zdravie. Už len tým, že pri nej dochádza k stimulácii orgánov a orgánových systémov či lymfy. Tým sa naše telo „naštartuje“ a spustí sa v ňom niekoľko samoliečebných procesov, ktoré pri pravidelných masážach pokračujú.

Narastá tým aj naša odolnosť voči okolitým vplyvom, zvyšuje sa imunita, očisťujeme sa a cítime sa celkovo lepšie.

Reflexnou masážou sa dá orgán aj vyliečiť, no na to je treba aj aktívna spoluúčasť klienta a určitá zmena jeho štýlu života

Dokonca sa masírovanie chodidiel odporúča aj pre malé deti pri hnačkách, alebo nespavosti. Masírovanie, alebo už len dotyk na chodidle, je veľmi príjemný a rýchlo nás upokojuje.

Dôležitá vec je ešte spomenúť, že na základe pôsobenia energií, masáž chodidiel výrazne pomáha odľahčovať hlavu.

Po klasických i po reflexných masážach dochádza k príjemnému uvoľneniu, avšak o 1 alebo 2 hodiny začne zvyčajne klient pociťovať silnú únavu, malátnosť a potrebu spánku.