Kraniosakrálna terapia

Čo je kraniosakrálna terapia?

Názov je spojením latinských pomenovaní pre lebku (cranium) a krížovú kosť (sacrum), ktoré pri kraniosakrálnej terapii zohrávajú kľúčovú úlohu.

Regeneračná a relaxačná metóda, ktorá sľubuje naštartovanie samouzdravných procesov v tele aj v mysli tým, že terapeut jemne manipuluje hlavne s lebečnými kosťami (cranium) a oblasťou chrbtice, najmä krížovou kosťou (sacrum). Dotyky majú podporiť prúdenie mozgovomiechového moku a odstrániť napätie v celom centrálnom nervovom systéme.

 Kedy pomáha?

Kraniosakrálna terapia ako celostná metóda je vhodná na posilnenie imunitného systému, pri neurologických problémoch, pri bolestiach hlavy, migrénach, pri závratoch, ale aj pri astme, bronchitíde či sinusitíde, pri ťažkostiach s čeľusťami, pomáha so zažívacími problémami, pri chronických bolestiach chrbta a krku, po úrazoch, motorických a koordinačných problémoch, chronickej únave, poruchách spojených so stresom a napätím, ortopedických problémoch, poruchy hormonálneho systému, chronickú únavu a vyčerpanosť, časté zmeny nálad, nespavosť, depresie, problémy s učením, poúrazové stavy, problémy so zrakom, s vysokým krvným tlakom, ako príprava na pôrod, v šestonedelí a rôzne iné.

Uvoľnenie pomáha i pri psychických blokádach. „V telesných tkanivách sa ukladajú rôzne spomienky po stresoch a traumách a vznikajú zapuzdrené miesta. Kraniosakrálna terapia ich pomáha uvoľniť, takže sa budete lepšie cítiť aj emocionálne. Vďaka dotykom budete lepšie spávať, budete pokojnejší, menej depresívnych nálad.

Vnútorný lekár

„Kraniosakrálna terapia naštartuje vnútorného lekára, jej podstatou je vnímanie pulzovania mozgovomiechového moku likvoru a vyladenie jeho toku.“ Likvor sa tvorí v mozgových komorách a má za úlohu vyživovať a prečisťovať nervovú sústavu. Likvor pulzuje pod tvrdou mozgovou blanou v pravidelnom rytme 6- až 12 krát za minútu. Mozgová blana je vnútornou výstelkou lebky, pripája sa k jej kostiam, k stavcom krčnej chrbtice, ku krížovej kosti a ku všetkým malým otvorom v lebke         i v stavcoch, cez ktoré vedú nervy do celého tela. Všetky kosti v tele, aj lebečné, sa prispôsobujú zmenám tlaku likvoru.

Tekutina, ktorá vám prirodzene obmýva mozog aj miechu, spôsobuje, že v celom tele dochádza k jemným rytmickým sťahom a následne k uvoľneniu. Je to takzvaný kraniosakrálny rytmus.

Terapia pomáha obnovovať prirodzené fungovanie organizmu.

Kraniosakrálna terapia je jemná, neinvazívna, manipulatívna technika, mimoriadne príjemná.

Klienti, ktorí sa dokážu uvoľniť zažijú doslova „RESET“ mysle…

Kraniosakrálna terapia sa stále viac používa ako preventívne zdravotné opatrenie, pretože má schopnosť posilniť odolnosť voči chorobám, a to efektívne pre širokú škálu zdravotných problémov spojených s bolesťou a dysfunkciou.  

Pocity pri terapii

Terapia je veľmi príjemná, uvoľňujúca, častokrát klient zaspí. Ošetrovaný môže pociťovať rôzne emócie, zvýšený pocit tepla, jemné trhanie tela, tŕpnutie v tele. Pri ošetrovaní nôh, môže klient pociťovať uvoľnenie v hlave. V tele zadržujeme mnoho emócii, ktoré sa pri terapii začnú uvoľňovať, môže nastať plač, prípadne smiech. Môže nastať reakcia, ako pri užívaní homeopatík, to znamená, že pocítia bolesť – menšiu, niekedy aj väčšiu.

Kontraindikácie

    • Krvácanie, tumory, zápaly, opuchy, hematómy alebo aneuryzma v lebke alebo chrbtici
    • Fraktúra lebky, krížovej kosti, chrbtice
    • Kompresia mozgu alebo miechy
    • Poranenia a ochorenia, ktoré by mohli byť miernym tlakom alebo ťahom zhoršené

Vedecký základ kraniosakrálnej terapie

Základy kraniosakrálnej terapie položil začiatkom 20. storočia západný lekár Dr. William Sutherland.
V 70.-tych rokoch 20. storočia teóriu a prax kraniosakrálnej terapie rozvinul americký lekár Dr. J.E. Upledger.